Miesiąc maj poświęcony jest szczególnie Matce Bożej. Wyraża się to w obfitości maryjnych wspomnień jakie obchodzimy w tym miesiącu jak wspomnienie Matki Bożej Łaski czy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, pięknych maryjnych pieśniach jakie wykonujemy w kościołach oraz szczególnie w nabożeństwie “majowym”, którym modlimy się nie tylko w naszych świątyniach ale i pod przydrożnymi figurkami i kapliczkami rozsianymi po miejscowościach naszej parafii.
Nabożeństwo ku czci Matki Bożej znane było na Wschodzie już w V wieku. Wówczas w Egipcie Koptowie gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Maryi w jednym z wiosennych miesięcy. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. W roku 1549 ukazała się w Niemczech książeczka pod tytułem Maj duchowy, gdzie po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi. W 1784 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo majowe. Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami. Dalsze odpusty do nabożeństwa majowego – na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – przypisał w 1859 roku papież bł. Pius IX. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się w prawie wszystkich krajach. Papież Paweł VI w encyklice Mense maio podkreślił, że miesiąc maj jest poświęcony Matce Bożej. W encyklice tej zauważył, że „z nadejściem miesiąca maja, który pobożność wiernych już od dawna poświęciła Maryi Bogurodzicy, a duch Nasz przepełnia się radością, dostrzegamy wzruszające widowisko wiary i miłości, jakie wkrótce przedstawi cała ziemia na cześć Królowej Niebios. W tym bowiem miesiącu chrześcijanie, i w świątyniach i w domach, składają Bogurodzicy Dziewicy z tradycji przejęte hołdy czci i miłości. A w zamian zazwyczaj w tym czasie spływają z tronu naszej Matki częstsze i obfitsze dary Bożego zmiłowania”.
Za to świadectwo wiary, za modlitwę i troskę o te szczególne miejsca na mapie naszej parafii jakimi są przydrożne figurki z całego serca dziękujemy naszym Parafianom.
Czekamy na kolejne zdjęcia z nabożeństw majowych przy figurkach, można je nadsyłać (z opisem miejscowości) na adres [email protected] oraz za pośrednictwem Whatsup’a pod numerem + 48 794 799 385.